• املاک شهراد : خرید و فروش ملک، رهن و اجاره در اصفهان"مرجعی مطمئن برای خرید و فروش املاک و مستغلات" املاک شهراد

مقایسه املاک

اصفهان| انتقاد از ابهام در محاسبه پرداخت یارانه معیشتی/ اقشار کم‌درآمد جا ماندند

اصفهان| انتقاد از ابهام در محاسبه پرداخت یارانه معیشتی/ اقشار کم‌درآمد جا ماندند

طرح حمایت معیشتی دولت در پی افزایش قیمت بنزین در حالی از ۲۸ آبان آغاز شده که بنا بر اعلام مسئولان دولتی در این مرحله ۶۰ میلیون نفر از ایرانیان از بسته حمایتی دولت بهره‌مند خواهند شد.

  • ۲۳ آذر ۱۳۹۸ – ۱۴:۳۷

اصفهان، دولت تصمیم گرفت در سه نوبت یارانه حمایت معیشتی ۶۰ میلیون ایرانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند.

به‌گفته مسئولان دولتی، روستاییان و عشایر، مستمری‌بگیران، ‌مددجویان کمیته امداد،‌ کارگران، معلمان، مددجویان بهزیستی، کارمندان، زنان سرپرست خانوار، اقشار کم‌درآمد و بازنشستگان مشمول طرح دولت می‌شوند که ۱۸ میلیون خانوار را در بر می‌گیرد.

بنابر اعلام دولت، مبلغ حمایت معیشتی برای خانوارهای یک‌‌نفره ۵۵ هزار تومان، برای خانوارهای دونفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای سه‌نفره ۱۳۸ هزار تومان،‌ خانوارهای چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج‌‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود؛ خانوارهایی که مشمول یارانه نقدی هستند نیاز نیست اقدامی در جهت ارائه شماره حساب بانکی انجام دهند و همان حساب مربوط به یارانه نقدی مبنای واریز قرار می‌گیرد.

با اتمام دور نخست واریز کمک معیشتی که طی سه مرحله انجام شد، بسیاری از سرپرستان خانواری که این رقم برایشان واریز نشده بود اما خود را حائز شرایط دریافت این مبلغ می‌دانستند، پیگیر شدند تا بتوانند مراتب اعتراض خود را به گوش دولت برسانند.

در همین ارتباط، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد معترضان به عدم دریافت کمک معیشتی می‌توانند با شماره گیری کد دستوری #۶۳۶۹*، ثبت اطلاعات خود، دریافت کد رهگیری و ثبت اطلاعات در وبسایت  Hemayat.mcls.gov.ir مراتب اعتراض خود را به ثبت برسانند و منتظر اعلام نظر وزارت تعاون در رابطه با وضعیت هزینه و درآمد خانوار خود باشند.

البته شماره گیری کد دستوری مذکور و وبسایت ثبت اطلاعات مدتی دچار اختلال بود و امکان دسترسی شهروندان به آنها وجود نداشت؛ به همین دلیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهلت ثبت اعتراض در این دو سامانه را تا پنج شنبه، ۲۰ آذر ماه تمدید کرد.

بنا بر پیگیری‌های صورت‌گرفته و اعلام مسئولان دو نهاد حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی، یارانه حمایت معیشتی این دو دستگاه در نخستین مرحله به حسابشان واریز شده است اما نکته قابل تأمل این است که بسیاری از خانواده‌ها که در دهک‌های نخست قرار دارند هنوز نتوانسته‌اند بسته حمایتی دولت را دریافت کنند و این درحالی است که بنا بر اعلام مسئولان دولتی تا به امروز ۴۰ میلیون نفر یارانه حمایت معیشتی خود را دریافت کرده‌اند.

بسیاری از خانواده‌هایی که در دهک‌های پایین درآمدی قرار دارند و خود را مستحق دریافت یارانه حمایت معیشتی دولت می‌دانند از نحوه اجرای این طرح و اینکه تا به امروز و پس از واریز دو مرحله از حمایت معیشتی هنوز مشمول دریافت این مبلغ نبوده‌اند، نگرانند.

با اتمام زمان مهلت ثبت اعتراض برای عدم دریافت طرح بسته حمایتی معیشت تعداد افرادی که این یارانه را دریافت نکرده‌اند به نظر بیش‌ازحد انتظار و آمار اعلامی دولت است که جای تأمل و بررسی بیشتر دارد.

شیوه پرداخت یارانه بنزین صحیح نیست/ عدم دریافت نیازمندان واقعی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه پرداخت یارانه بنزین، گفت: بسیاری از نیازمندان واقعی جامعه هدف این طرح قرار نگرفته‌اند بنابراین نباید فقط درآمد افراد را ملاک برای پرداخت یارانه قرار داد.

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی با اشاره به تصویب یک‌ فوریتی طرح الزام دولت به پرداخت تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم، اظهار داشت: شیوه پرداخت یارانه بنزین صحیح نیست و بسیاری از نیازمندان واقعی جامعه هدف این طرح قرار نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین نباید فقط درآمد افراد را ملاک برای پرداخت یارانه قرار داد چراکه بسیاری افراد درآمد پایین اما املاک بسیاری دارند در مقابل نیز ممکن است یک کارمند درآمد نسبتا خوبی داشته باشند اما مستاجر باشد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی پیرامون اینکه شیوه پرداخت یارانه بنزین به مردم عادلانه نیست باید به خواسته‌های مردم در این رابطه رسیدگی کرد، گفت: شنیده‌ام که مثلا یک استاد دانشگاه یارانه دریافت کرده اما این یارانه به سرایدار همان دانشگاه تعلق نگرفته است که نشان از عدم شناسایی درست اهداف نیازمند در این طرح است باید طریقه شناسایی و برنامه‌ریزی برای پرداخت یارانه معیشت بنزین اصلاح شود.

وی درباره اینکه بنا به گفته دولتمردان روزانه ۹۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود، اظهار داشت: اگر دولت قیمت بنزین را ۱۵۰۰ اعلام کرده بود، ۵۰ درصد به درآمد دولت افزوده می‌شد و می‌توانست بسیاری از زیرساخت‌ها و فعالیت‌های خود را دنبال کند و نیازی به پرداخت یارانه هم نبود.

موسوی لارگانی پیرامون اینکه این افزایش قیمت بنزین برای نخستین بار در کشور رخ نداده بود و در سال‌های متمادی شاهد افزایش قیمت بنزین بودیم، گفت: در همین سال‌های اخیر زمانی که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد به جای ۲۰۰ درصدی که الان قیمت افزایش پیدا کرد ما شاهد افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین بودیم.

وی اضافه کرد: در آن زمان قیمت بنزین از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان رسید و پس از ۴ سال قیمت سهمیه بندی مجدد افزایش پیدا کرد؛ چند سال بعد قیمت ۷۰۰ تومان به یک هزار تومان رسید اما شاهد هیچ اعتراضی نبودیم زیرا دلیل این افزایش قیمت برای مردم توضیح داده و در مجلس هم درباره آن صحبت و تبادل نظر شده بود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی که گفته می‌شود به ۶۰ میلیون نفر یارانه افزایش قیمت بنزین را پرداخت کرده‌اند، بسیاری از مردم به دلیل عدم واریز یارانه معترض هستند. ضروری است نسبت به پرداخت یارانه تمام افراد مشمول اقدام کنند.

بیشتر بخوانید

  • توضیحات وزارت کار درباره توزیع یارانه معیشتی کارگران
  • “فردا” آخرین مهلت ثبت‌نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی
  • دستور روحانی برای عدم‌سخت‌گیری در پرداخت یارانه معیشتی/ هنرمندان پولدار باید مالیات بدهند

عدم پرداخت یارانه معیشتی به اقشار کم‌درآمد

در حالی سازمان برنامه و بودجه از واریز یارانه معشیتی به حساب ۶۰ میلیون نفر خبر داده که شاهد تماس‌های مکرر اقشار مختلف مردم  که اظهار می‌کنند، یارانه معیشتی را نگرفتند.

یکی از کارمندان ارگانی دولتی پیرامون اینکه با وجود ۲ فرزند و نداشتن خانه تاکنون بسته حمایتی معیشت را دریافت نکرده است، گفت:  نمی‌دانم چرا دولت وی را مستحق دریافت این یارانه تشخیص نداده است.

وی اظهار داشت: روز چهارشنبه هفته گذشته کد ملی خود را با کد دستوری اعلامی ارسال کرده اما تاکنون پیامک کد رهگیری دریافت نکرده‌ام. نمی‌دانم چه باید بکنم.

این کارمند اصفهانی با افزایش قیمت بنزین بسیاری از اقلام دستخوش گرانی شده‌اند، افزود: این موضوع قابل قبول نیست که در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی برخی خانوارها که در طرح یارانه بنزین ناعادلانه حذف شده‌اند، نتوانند اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند و برای آنها حداقل‌های اعتراض نیز فراهم نشود.

خانم تیموری که خود را سرپرست خانوار معرفی می‌کند و یکی از جاماندگان یارانه بنزین است، گفت: هفته گذشته با کد دستوری ستاد #۶۳۶۹* ثبت نام کردم و بعد از ۴۸ ساعت کد رهگیری دریافت نکرده‌ام و همین کار را مجدد تکرار کرده و پیغام سامانه این بوده که «کد ارسالی تکراری» است.

وی با بیان اینکه برای گذران زندگی خود و دو فرزندم خدمت‌گذار منازل مردم هستم، اظهار داشت: امرار معاش ما به سختی می‌گذرد و با وجود مستاجری نمی‌دانم چگونه مشمول دریافت یارانه نشدیم و اینکه چگونه باید صحبت‌هایمان را به گوش مسوولان برسانیم.

این خانم سرپرست خانوار با اشاره به اینکه محاسبات در پرداخت یارانه معیشتی با ابهام روبه‌رو است چرا که عده‌ای از دوستان و اقوام بنده باوجود داشتن شرایط مالی مطلوب مشمول دریافت آن شده‌اند، افزود: از مسئولان درخواست داریم که مجدد سایت شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی را برای جاماندگان از دریافت یارانه حمایتی فعال و تمدید کنند تا در این وضعیت اقتصادی این یارانه‌ها زخمی بر دل‌های پردرد ما اقشار ضعیف جامعه باشد.

 عدم‌ واریز یارانه برخی نیازمندان و کارگران، اختلال در سامانه #۶۳۶۹* و عدم ‌پرداخت یارانه برخی اعضای خانوارهای زیر ۵ نفره ابهامات واریز یارانه معیشتی طرح سهمیه‌بندی بنزین است، زیرا کارگران و اقشار کم‌درآمد که در تأمین مایحتاج زندگی خود با مشکل مواجه هستند و همواره عقب‌ماندگی مزدی بین حقوق و درآمدشان هست، بار دیگر فشار مضاعفی را در تأمین هزینه‌های خود خواهند داشت.

img

مدیر

مطالب مرتبط

آنها که یارانه معیشتی نگرفتند، چه کنند؟

جاماندگان یارانه معیشتی همچنان...

ادامه مطلب
توسط مدیر

اصفهان| «گرانی اجاره‌بها» مستأجران را خانه به‌دوش کرد؛ نرخ‌هایی که متناسب با نیاز معیشتی مالکان بالا می‌رود

اصفهان| «گرانی اجاره‌بها» مستأجران را خانه به‌دوش کرد؛ نرخ‌هایی که متناسب با نیاز معیشتی مالکان بالا می‌رود

ادامه مطلب
توسط مدیر

پیوستن به گفتگو